2019 Competition Results

Ballet Teachers Workshop

  • Section B: Elise H - Artistry Award, Dylan - 4th place, Ruby D finalist

  • Section C: Gracie C - finalist (HM)           

  • Section D: Eva T, Kate Mont, Lucy K - semi finalists                 

  • Eva T, Lucy K - finalists Mabel Pryde finalist: Eloise D

Royal South Street

  • 12 & Under 14 Neo Classical Open: Eva T - 1st

  • 12 & Under 14 Classical Open Section A: Eva T - 1st, Section B: Kate M - HM

  • 12 & Under 14 Demi Character Open: Eva T - HM

Southern Dance Festival (Troupes)

  • Under 10 Classical "Reverie": 1st

  • Under 17 Neo Classical "Time": 1st

  • 6 and Under 8 Song and Soft Shoe: Charis - HM

  • 8 and Under 10 Classical Novice: Reine N: 1st, Romy M - 3rd, Alexandra K - HM, Caitlin H - Encouragement award

  • 8 and Under 10 Demi Character Novice: Romy M - 3rd

  • 10 and Under 12 Classical Open Section A: Elise H - HM, Lucia T - HM

  • 10 and Under 12 Demi Character Open Section A: Emei B - HM

  • 10 and Under 12 National Open: Elise H - 2nd

  • 10 and Under 12 Classical Novice Section A: Emei B - 3rd, Neva M - HM, Section B: Eve C - 2nd

  • 12 and Under 14 Demi Character Open: Jess McA - HM

  • 12 and Under 14 Classical Open Section A: Eva T - 1st, Section B: Jess McA - 3rd, Gracie C - HM

  • 12 and Under 14 Jazz Open: Eva T - 3rd

  • 12 and Under 14 Contemporary Novice: Eva T - 1st

  • 12 and Under 14 Neo Classical Novice: Gracie C - 1st, Eloise P - 2nd, jade H - HM, Scarlet McK - HM

  • 12 and Under 14 Classical Novice: Scarlett McK - 2nd, Jade H - HM, Lara M - HM, Coco L - HM

  • 14 and Under 16 Classical Open: Caitlin H - 1st, Tyler L - 2nd, Lila S - HM

  • 14 and Under 16 National Open: Tyler L - 1st 

  • 14 and Under 16 Demi Character Open: Lila S - 2nd, Ava S - 3rd

Latrobe Valley Eisteddfod

  • 12 and Under 14 Classical Open: Jacqueline G - 3rd

  • 12 and Under 14 Neo Classical Open: Jacqueline G - Judges Mention

Melbourne Performing Arts Challenge (Troupes)

  • Under 10 Classical "Reverie": 2nd

  • Under 13 Classical: Troupe B "Classical Suite" - 1st, Troupe A "Serenade" - 3rd

  • Under 17 Classical "Scherezade" - 1st

  • Intermediate Neo Classical: 1st

  • Senior Neo Classical "Time" - 2nd

  • 14 and Over Classical Cup: Lucy K - 1st, Kate Mont - 2nd, Tyler L - HM

  • 14 and Under 16 Demi Character Open: Tyler L - 1st

  • 12 and Under 14 Classical Open: Lucy K - 2nd

  • 8 and Under 10 Classical Open: Romy M - 2nd

  • 10 and Under 12 Classical Novice: Charlotte B - HM

Geelong Eisteddfod

  • 12-14 Neo Classical Novice: Elizabeth M - 2nd, Jacqueline G - 3rd

In Motion Performing Arts Challenge

  • 12 and Over Classical Championship: Jess McA - 2nd​

  • 8 and Under 10 Demi Character Open: Ruby D - 1st

  • 8 and Under 10 Classical Nov: Reine N - 1st, Aubrey P - 2nd

  • 10 and Under 12 Classical Nov: Emei B - 1st, Charlotte B - HM, Alexandra K - HM

  • 12 and Under 14 Classical Improvisation: Jess McA - 1st

  • 12 and Under 14 Classical Open: Kate Mont - HM, Jess McA - HM, Stella S - HM

  • 12 and Under 14 Demi Character Open: Jess McA - 1st, Kate Mont - 2nd

  • 12 and Under Jazz Open: Kate Mont - 3rd

  • 12 and Under 14 Neo Classical Open: Jess McA - 2nd, Stella S - HM

  • 12 and Under 14 Classical Nov: Ariana W - 2nd

  • 12 and under 14 Neo Classical Novice: Jacq G - 2nd, Asrin S - HM

  • 12 and Under 14 Demi Character Nov: Asrin S - HM

Bendigo Eisteddfod

  • 12 and Under 14 Classical Open: Jacqueline G - HM

  • 12 and Under 14 National Open: Jacqueline G - 1st

  • 12 and Under 14 Neo Classical Novice: Jacqueline G - 2nd

Metropolitan Festival Of Dance

  • 14 and Under 16 Classical Open: Livia M - 3rd

C.S.T.D.

  • 10 and Under 12 Classical Novice: Emei B - HM, Alexandra K - HM

  • 12 and Under 14 Classical Novice: Scarlett M - HM

  • 12 and Under 14 Demi Character Novice: Scarlett M - 3rd

  • 12 and Under 14 Neo Classical Novice: Scarlett M - HM

Phoenix Dance

  • 8 and Under 10 Classical Novice: Reine N: 2nd, Emily L: HM, Alexandra K - HM

  • 8 and Under 10 Demi Character Open: Ruby D - 2nd

  • 10 and Under 12 Classical Open: Elise H - HM (Section A), Isabel B - HM (Section B)

  • 10 and Under 12 Classical Novice: Charlotte B - HM, Cassandra S -HM

  • 10 and Under 12 National Open: Elise H - 2nd

  • 12 and Under 14 Classical Open: Jess McA - HM

  • 12 and Under 14 Demi Character Open: Jess McA - HM

  • 12 and Under 14 National Open: Jess McA - 2nd, Jacqueline G - 3rd

  • 12 and Under 14 Classical Novice: Coco L - 1st, Scarlett M - HM

  • 12 and Under 14 Demi Character Novice: Scarlett M - HM, Asrin S - HM

  • 14 and Under 16 Classical Open: Caitlin H - 2nd, Livia M- HM, Tyler L - HM

  • 14 and Under 16 National Open: Tyler L - 3rd, Caitlin H - HM

  • 14 and Under 16 Neo Classical open: Tyler L - HM

  • 14 and Under 16 Lyrical Novice: Tyler L - HM

Goodwill Dance Festival

  • 10 & Under 12 Classical Open: Elise H - 3rd

Time To Shine

  • 12 & Under 14 Classical Open: Tyler L - 2nd

  • 12 & Under 14 Jazz  Open: Tyler L - 1st

  • 12 & Under 14 Variation: Tyler L - 1st

  • 12 & Under 14 Neo Classical: Tyler L - 2nd

  • 12 & Under 14 Demi Character: Tyler L - 1st