2018  |  2017  |  2016  |  2015  |  2014  |  2013  |  2012

2015 Competition Results

 

BALLET TEACHERS WORKSHOP 2015

Finalists: Section B Bianca Weller – HM, Section A – Sienna Dalla Riva, Section D – Abby Zerle, Rebecca Leith

 

CASEY COMPS:

8 & under 10 Classical Novice: Kate Mont – 2nd, Eva T – 3rd, Jacqueline G – HM

10 & under 12 Classical Open: Caitlin H – HM

10 & under 12 Classical Novice: Lila S – 3rd, Charlotte M – HM

10 & under 12 Demi Character Open: Charlie L – 1st

12 & under 14 Demi Character Open: Ella W – HM

12 & under 14 Classical Novice: Flora K – 2nd

12 & under 14 Demi Character Novice: Flora K – 2nd, Phillippa S – 3rd

12 & over National Novice: Tara C – 1st

12 & under 14 Neo-Classical Novice: Ella W – 3rd

14 & under 16 Classical Open: Imogen N – 2nd

14 & under 16 Neo-Classical Open: Imogen N – HM, Natalie S – HM

 

VICTORIAN PERFORMING ARTS CHALLENGE:

14 & under 16 Classical Open: Ella S – 2nd

14 & Under 16 Neo Classical Open: Ella S – 2nd

14 & Under 16 Demi Character Open: Ella S – 2nd

 

WEST GIPPSLAND DANCE FESTIVAL:

11 -13 National Open: Madeleine C – 3rd

11-13 Classical Novice: Flora K – 1st

11-13 Classical Open: Madeleine C – HM

11-13 Demi Character Novice: Flora K – HM

 

SOUTHERN DANCE:

Under 10 Classical Troupe: Masquerade – 1st

Under 10 National Troupe: Spanish Jota – 1st

Under 13 Classical Troupe: Classical Suite – 1st

Under 13 National Troupe: Beryoska – 1st

Under 17 Classical Troupe: Reverie – 1st

Open Age Classical Troupe: Scherezade – 1st

 

ELLEN CHARLESWORTH BALLET AWARD (12 years & Under)

Bianca W – 2nd place

 

AUDREY AND LES GOOCH BALLET AWARD (13 years and over)

Natalie S – 1st place

 

HYMING CHARACTER AWARD – PERPETUAL TROPHY

Ella Saffery

 

8 & Under 10 Classical Open: Jess McA – HM

8 & Under 10 Classical Novice: Eva T – 3rd, Sienna DR – HM

10 & Under 12 National Open: Charlie L – 3rd

10 & Under Classical Open: Bianca W – 2nd, Emily T – HM, Madeleine C – HM, Caitlin H – HM, Charlie L – HM

10 & Under 12 Neo Classical Open: Emily T – 1st, Bianca W – HM, Eloise D – HM

10 & Under 12 Demi Character Open: Charlie L – HM

10 & Under National Novice: Eloise D – 1st, Emily T – 3rd

10 & Under Classical Novice: Charlotte M – 2nd, Grace K – 2nd, Tyler L – HM, Cassandra M – HM

10 & Under 12 Demi Character Novice: Tyler L – 2nd, Emma P HM

12 & Under 14 Classical Open: Tara C – 3rd

12 & Under 14 National Novice: Tara – 2nd

12 & Under 14 Classical Novice: Phillippa S – HM

14 & under 16 Classical Open: Rebecca L – 2nd, Natalie S – 3rd, Ella S – HM

14 & Under 16 Demi Character Open: Ella S – 1st

14 & Under 16 Neo Classical Open: Ella S – HM

14 & Under 16 Contemporary Open: Rebecca L – HM

14 & Under 16 Contemporary Novice: Nat S – 1st

14 & Under 16 National Novice: Rebecca L – 1st, Natalie S – 3rd

16 & over Classical Open: Ishka P – 3rd

16 & over Neo Classical Open: Ishka P – HM

 

Bonbeach Dance:

10 & under Classical Troupe: 3rd place

Under 13 Classical Troupe: 2nd place

Under 17 Classical Troupe: 2nd place

Open Age Classical Troupe: 1st place

9 & Under 12 Classical Novice: Kate Montgomery/Tyler L – 3rd place, Eva T – 3rd place, Jacqueline G – HM

9 & Under 12 Classical Open: Emily T – HM, Jessica McA – HM

9 & Under 12 Character Novice: Grace K – 3rd place

9 & Under Neo Open: Emily T – 1st place

12 & Under 15 Character Open: Grace H – HM

12 & Under 15 Character Novice: Charlotte MacC – Ist, Ruby L – 2nd, Tara C – 3rd, Ella W – HM

12 & Under 15 Classical Open: Tara Clare – HM

 

City of Sydney Eisteddfod:

Classical Solo (16 years): Rebecca L – Highly Commended

 

Phoenix Festival of Dance:

JUNIOR BALLET AWARD (Under 12 Years): Bianca W – 3rd place

8 & under 10 Classical Novice: Sienna DR – HM

10 & under 12 National Novice: Bianca W 1st, Maddy C 3rd, Charlie L – HM, Emily T – HM, Eloise D – HM

10 & under 12 Neo Classical Open: Bianca W – HM, Emily T – HM

10 & under 12 Classical Open: Bianca W – 3rd, Madeleine C – HM, Emily T – HM

12 & under 14 Classical Open: Ruby L – HM

12 & under 14 Character Novice: Ruby L – 1st

Under 13 National Troupe: Beryoska 1st

Under 10 Classical Troupe: Masquerade Waltz – 3rd

Under 13 Classical Troupe: Classical Suite – HM

Open Age Classical Troupe: Reverie – 2nd

 

Comm Dance:

8 & under 10 Classical Novice: Kate Montgomery – HM

8 & under 10 Classical Open: Jess McA – HM

10 & under 12 Neo Classical Open: Bianca W – 3rd, Emily T – HM

10 & under 12 National Novice: Bianca W – 1st, Charlie L – 2nd, Emily T – 3rd, Madeleine C – HM, Eloise D – HM

10 & under 12 Classical Novice: Lila S – HM

10 & under 12 Classical Open: Madeleine C – HM, Emily T – HM

12 & under 14 Demi character Novice: Ruby L – 1st, Grace H – 2nd

14 & under 16 Character Open: Ella S – 3rd

14 & under 16 Neo Classical Open: Ella S – 1st

14 & under 16 Neo Classical Novice: Imogen N – 2nd

Under 13 Classical Troupe: Classical Suite – 2nd

Under 17 Classical Troupe: Reverie – HM

Open Age Classical: Scherezade – 1st

 

Beachside Dance:

Classical Championship 12 & under: Bianca W – 1st place

Classical Championship 13 & over: Natalie S – 2nd place

Aggregate Winner 15 & over (Open): Rebecca L

Aggregate Winner 15 & over (Novice): Imogen N

9 & under 12 Classical Open Section A: Bianca W – HM

9 & under 12 Neo-Classical Open: Bianca W – 1st

9 & under 12 Classical Novice: Tyler L – HM

9 & Under 12 National Novice: Bianca W – 1st, Madeleine C – 2nd, Charlie L – 3rd

Under 10 Classical Troupe – 3rd place

Under 10 National Troupe – 1st place

9 & under 12 Classical Open Section B: Jess McC – 3rd, Madeleine C – HM

12 & under 15 Classical Open: Natalie S – 1st, Ella W – 3rd

12 & Under 15 Character Novice: Ruby L – 1st, Ella W – 3rd, Grace H – HM

Under 13 Classical troupe – 2nd place

Under 16 Classical Troupe – 1st place

Under 13 National Troupe – 1st place

Open Age Classical Troupe – 2nd place

12 & under 15 Open/Novice National Solo: Natalie S – 2nd

12 & under 15 Neo-Classical Open: Natalie S – 1st

12 & under 15 Contemporary Novice: Natalie S – 1st

15 & over Open Classical: Rebecca L – 1st, Ishka P – 2nd,Ella S – HM

15 & over National Open/Novice: Rebecca L – 1st

15 & over Classical Ballet Award: Rebecca L – 1st

15 & over Contemporary Novice: Rebecca L – 2nd

15 & over Classical Solo Novice: Imogen N – 1st

15 & over Neo Classical Novice: Imogen N – 2nd

15 & over Neo Classical Open: Ella S – HM

 

In Motion Performing Arts Challenge:

12 & under 14 Classical Novice: Grace H – HM, Flora K – HM

12 & under 14 Character Novice: Grace H – 1st, Ella W – 3rd, Ruby L – HM

10 & under 12 Classical Open: Maddy C 3rd

10 & under 12 Character Open: Maddy C 2nd

14 & over Open Classical: Ella S 3rd

14 & over Open Neo: Ella S 3rd

Contact us

5-6/18 Brixton Rise

Glen Iris, VIC 3146

gischoolofdance@gmail.com

Tel: 0412 252 506

  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
Find us

© 2017 GLEN IRIS SCHOOL OF DANCE